top of page
  • itomera

Czy sposób odżywiania ma wpływ na stan przyzębia?

Dieta i styl życia niewątpliwie mają ogromny wpływ na utrzymanie zdrowia wielu układów organizmu. Poziom odżywiania przekłada się na reakcję organizmu na stan zapalny, która jest wypadkową rodzaju patogenów i odpowiedzi immunologicznej na nie. Niewątpliwie zasadniczą rolę w leczeniu chorób przyzębia odgrywa profesjonalna mechaniczna terapia przeciwzapalna, jednak udokumentowano wpływ poziomu niektórych witamin i składników diety na stan przyzębia.


Tak na przykład niedobór witaminy D3 oraz wapnia koreluje z przewlekłym zapaleniem przyzębia. Wykazano również jego wpływ na czas gojenia po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu. Niedobór witaminy A i kwasu foliowego wpływają niekorzystnie na metabolizm nabłonka łączącego kieszonki dziąsłowej.

Zwiększona podaż nasyconych kwasów tłuszczowych, czerwonego mięsa, soli, węglowodanów, jednocześnie z niskim poziomem spożywanych warzyw, owoców, witaminy C oraz innych antyoksydantów, mogą prowadzić do zwiększonej odpowiedzi zapalnej.

Natomiast dieta niskokaloryczna oparta na warzywach, owocach i rybach w połączeniu z aktywnym trybem życia sprzyja zmniejszonemu wydzielaniu molekuł prozapalnych.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page